Перевезення сипучого вантажу: суд скасував штраф Укртрансбезпеки

20 лютого 2020 року по автомобільній дорозі Н 14 (Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв) рухався транспортний засіб у складі спеціалізованого вантажного сідлового тягача DAF CF 85480 та спеціалізованого напівпричепа NOVATRAIL SKI 24, завантажений насипом оболонкою соєвою гранульованою. В рамках проведення рейдової перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень, транспортний засіб зупинений співробітниками Укртрансбезпеки з подальшим проведенням габаритно-вагового контролю.

Під час зважування встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження на другу ось транспортного засобу: 12,16 т. проти 11,00 т. допустимих. При цьому, загальна маса транспортного засобу (39,78 т.) не перевищувала допустимі 40 т.. За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, а також нарахована плата за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 294.84 євро.

17 березня 2020 року заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області розглянута справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесена постанова про застосування до ФОП – перевізника адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 гривень. Отже, за версією працівників Укртрансбезпеки, ними було виявлено та доведено порушення ФОП-перевізником перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, за що передбачено відповідальність абз. 14 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Підприємець з накладенням адміністративно-господарського штрафу не погодився та доручив підготувати адміністративний позов про визнання протиправною та скасування постанови. Кіровоградський окружний адміністративний суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

Мотивуючи рішення, суд взяв до уваги серед іншого наші доводи про недостовірність результатів зважування транспортного засобу через відсутність відповідної методики. Так суд зазначає, що перевозився сипучий вантаж, який є рухомим під час руху автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що своєю чергою не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень.

Єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, розроблена Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом Державної служби автомобільних доріг України, затверджена заступником голови Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), атестована відповідно до ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром «Інститут Метрології», свідоцтво про атестацію № 02-84-08.

Вказана методика не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на осі транспортного засобу в русі. Зазначене свідчить про відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортних засобів з відповідним видом вантажу, та, відповідно, про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що результати вимірювання, здійснені працівниками Укртрансбезпеки, не можна вважати достовірними, зважаючи на неможливість встановлення точного показника навантаження на кожну з осей транспортного засобу з відповідним вантажем.

Таким чином, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу визнана протиправною та скасована.

З рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду можна ознайомитися за посиланням – http://reyestr.court.gov.ua/Review/89569432.