Перед візитом до державного виконавця проконсультуйтесь з адвокатом

Досить часто громадяни нехтують своїм правом на правову допомогу. Несвоєчасне звернення до адвоката у кращому випадку призводить до додаткових моральних та матеріальних витрат для розв’язання певної проблеми, а у гіршому – до безапеляційної ситуації, коли засоби захисту прав клієнта вичерпані.

В описаній ситуації до гіршого випадку залишалось кілька днів. Так, Автозаводським ВДВС м. Кременчук Головного територіального управління юстиції у Полтавській області здійснювалось примусове виконання рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області про стягнення аліментів на утримання дитини. Державний виконавець здійснив розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період з дати відкриття виконавчого провадження до досягнення дитиною повноліття, яка склала близько 24 000 грн. При цьому, заборгованість за минулий час розрахована не була. У серпні 2018 року божник сплатив нараховану заборгованість. Однак, у жовтні 2018 року мати дитини звернулася до державного виконавця з заявою про нарахування заборгованості за минулий час. За результатами розгляду заяви їй було надіслано розрахунок на суму близько 84 000 грн., що більше ніж у тричі перевищує сплачену суму. Здавалося усе йшло за планом, якби державний виконавець не викликала до себе стягувача для написання якоїсь заяви після часткового погашення заборгованості у розмірі 24 000 грн..

В ході розмови зі стягувачем державний виконавець попрохала написати заяву про відсутність претензій до боржника з приводу сплати заборгованості по аліментах. Виконавець казала, що оскільки кошти в сумі 24 000 грн. сплачені, то стягувач зобов’язаний подати таку заяву. При цьому, запевняючи, що заява стосується саме отриманих коштів і подальше примусове виконання рішення буде здійснюватися. Отримавши через два місяці розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за минулий час на суму близько 84 000 грн. стягувач не мала підозр щодо підступності дій державного виконавця.

Однак, у квітні 2019 року на адресу стягувача з відділу ДВС надійшов «лист щастя», а саме постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження. Жінка спочатку подумала, що це якесь непорозуміння, аж поки не звернулася за консультацією до адвоката Сироти Дмитра. На той до закінчення строку для подання скарги на дії державного виконавця залишалось три дні.

У постанові зазначено, що згідно з заявою стягувача претензії по сплаті заборгованості за аліментами відсутні. Як на підставу закінчення виконавчого провадження державний виконавець посилається на п. 9 ч.1 ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження», тобто фактичне виконання в повному обсязі рішення суду згідно з виконавчим документом.

Постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження була оскаржена до суду. Доводи скарги зводились до наступного: державним виконавцем не було роз’яснено стягувачу наслідків подання заяви; заборгованість зі сплати аліментів за минулий час не була сплачена боржником; заява стягувача про відсутність претензій до боржника з приводу виконання рішення не є підставою для закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 9 ч.1 ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження. Підставою для закінчення виконавчого провадження є саме фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Якщо таке виконання відбулося, то відповідна заява стягувача може слугувати додатковим цьому підтвердженням.

Розглянувши скаргу суд визнав постанову державного виконавця неправомірною та скасував (reyestr.court.gov.ua/Review/81452566). Таким чином, було захищено право стягувача на виконання рішення суду про стягнення аліментів в повному обсязі, а найголовніше право дитини на належне утримання від батька.

Важливо зазначити, що через юридичну необізнаність стягувач подала державному виконавцю заяву про відсутність претензій до боржника зі сплати аліментів та трохи не пропустила строк на оскарження постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження. У разі пропуску строку мати подарувала б боржнику 84 000 грн. коштів на утримання дитини. То був би гірший випадок.

Отже, перед візитом до державного виконавця проконсультуйтесь з адвокатом.